а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попорасне

попораснат
Вид збор: Глагол, свршен
Порасне, порасте уште малку.
Англиски: grow
Примери:
Дрвото треба уште малку да попорасте за да даде плод.
Кога попорасна, момчето го пратија в град на школување.
Изведенки
попораснува несв.
попораснуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи