а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попомине

попоминат
Вид збор: Глагол, свршен
Обично за болка, болест - престане да боли силно како порано.
Англиски: stop
Примери:
По кратко време главоболката и попомина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи