а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пополни

пополнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Дополни нешто што недостига, зголеми до потребниот број.
Англиски: fill in Албански: plotësoj, përmbush
Примери:
Испразнетото место го пополнивме со нов работник.
2. Испише формулар со внесување на бараните податоци во празните работи.
Англиски: fill in Албански: plotësoj
Примери:
Тој го пополни формуларот и и го даде на службеничката.
3. Направи нешто да стане полно, пополни празен простор.
Англиски: fill in Албански: plotësoj
Примери:
Дупките на патот ги пополнија со земја.
Изведенки
1. пополнува несв.
пополнуваат
2. пополнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи