а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пополека

Вид збор: Прилог
Полека, без брзање.
Англиски: slowly
Примери:
Одеа пополека по патот и си правеа муабет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи