а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попокрие

попокријат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Покрие уште малку, донекаде.
Англиски: cover
Примери:
Ја попокри главата со марамата.
2. (се попокрие) Се покрие малку.
Англиски: cover
Примери:
Се попокри со ќебето и заспа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи