а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поподреди

поподредат
Вид збор: Глагол, свршен
Подреди во некоја мера, до определен степен.
Англиски: tidy
Примери:
Го поподреди станот и седна да се одмори.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи