а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поподигне

(се) поподигнат; поподигни (се), поподигнете (се), (се) поподигнав, (се) поподигнаа, (се) поподигнал, поподигнат, (ќе се) поподигнев, (ќе се) поподигн ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
попоткрене
Англиски: raise, lift
Изведенки
поподигнува несв.
(се) поподигнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК