а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поподвлече

поподвлечат
Вид збор: Глагол, свршен
Подвлече, потцрта, истакне уште малку.
Англиски: underline, underscore
Примери:
Тој сакаше да го поподвлече значењето на неговото истражување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи