а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попогледне

попогледнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Погледне уште малку, подобро.
Примери:
Попогледнаа уште малку наоколу, а потоа си заминаа дома.
2. (се попогледне) Се погледне уште малку себе си или еден со друг.
Примери:
Се попогледнавме и се разбравме без зборови.
Изведенки
попогледнува несв.
(се) попогледнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи