а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попов

попови
Вид збор: Придавка
Што му припаѓа на поп.
Примери:
Попова Шапка.
Попова ќерка.
Попова куќа.
Изрази
(посл.) Што е попово, да е готово - тоа што треба да се даде, да биде приготвено навреме.
(зоол.) Попово прасе - коњоштип (Gryllotalpa vulgaris).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи