а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поповски

поповскиот
Вид збор: Придавка
1. Што му примаѓа на поп
Примери:
Поповски деца.
2. Што се однесува на поп.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Поповска служба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи