а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попобара

попобараат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Побара уште малку, некое време.
Англиски: search
Примери:
Попобара уште малку во собата и го најде писмото.
2. (се попобара) Се побара уште малку.
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Се попобара по џебовите и ги најде парите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи