а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поплука

поплукаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Плука малку, некое време.
Англиски: spit Албански: pështyj pak
Примери:
Тој сакаше да поплука, ама плунка не му излезе од уста.
2. Навреди, понижи некого.
Англиски: spit Албански: pështyj, nënçmoj
Примери:
Сите го поплукаа арамијата.
Изведенки
поплукува несв.
поплукуваат
Пример: Тој си поплукува во дланките.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи