а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поплочи

поплочат
Вид збор: Глагол, свршен
Покрие, обложи со плочки.
Англиски: tile
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Оваа година ќе се поплочи шеталиштето во градот.
Тој го поплочи подот во ходникот.
Патот кон пеколот е поплочен со добри намери.
Изведенки
1. поплочува несв.
поплочуваат
2. поплочување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи