а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поплочен

поплочениот
Вид збор: Придавка
Што е покриен, обложен со плочки.
Англиски: tiled
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
поплочен плоштад
поплочен двор
поплочени скали
Изведенки
поплоченост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи