а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поплет

мн. поплети
Вид збор: Именка, машки род
плетка
Англиски: knitting
Примери:
Тој ги обу чорапите опколени со црвени поплети.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи