а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поплетка

(се) поплеткаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се плетка, се замеша во нешто некое време.
Примери:
Се поплеткав и јас малку во таа работа, но се откажав.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи