а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поплете

поплетат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Плете малку, некое време.
Англиски: knit Албански: thurr pak
Примери:
Го зготви ручекот и седна малку да поплете.
2. исплете
Англиски: knit Албански: thurr
Употреба: Народна поезија
Примери:
Таа сакаше да му поплете нови чорапи.
Изведенки
поплетува несв.
полетуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи