а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поплени

попленат
Вид збор: Глагол, свршен
1. плени, ограби
Англиски: conquer
Примери:
Тука не можат да влезат арамии и да ја попленат куќата.
2. За множество - лиши од слобода, зароби.
Англиски: conquer
Примери:
Тие поплениле многу војска при нападот.
Изведенки
1. попленува несв.
попленуваат
2. попленување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи