а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поплеви

поплеват
Вид збор: Глагол, свршен
Помине некое време во плевење.
Англиски: weed
Употреба: Земјоделство
Примери:
Ја поплеви малку градината и си замина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи