а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поплаче

поплачат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Плаче малку, некое време.
Англиски: cry Албански: qan pak
Примери:
Кога си дојдов дома, си поплакав и ми олесни.
2. (се поплаче) Се пожали некому.
Англиски: complain Албански: ankohem
Примери:
Само нему можеше да му се поплаче за неправдите што ги трпеше.
Изведенки
1. поплакува несв.
(се) поплакуваат
2. поплакување ср.
глаг. им.
3. поплачува несв.
(се) поплачуваат
4. поплачување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи