а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поплапоти

поплапотат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Плапоти некое време.
Англиски: blab
Примери:
Ќе дојде, ќе поплапоти и ќе си замине.
2. Баботи малку, извесно време.
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи