а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поплави

поплават
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29170
1. За река, езеро - се излие преку брегот и ги прекрие околните места.
Англиски: flood Албански: vërshoj
Примери:
Реката го поплави полето.
2. Стори, направи поплава.
Англиски: swamp Албански: vërshoj, përmbyt
Примери:
Дождот ги поплави улиците.
Пукнатата цевка им го поплави станот.
3. Исполни во голем број, во голема количина.
Англиски: inundate Албански: përmbyt
Употреба: Преносно значење , Ретко
Примери:
Салата се поплави со смеа.
Изведенки
1. поплавува несв.
поплавуваат
2. поплавување ср.
глаг. им.