а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попишмани

попишманат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33259
1. Направи некој да се оркаже од својата намера, план , да се предомисли.
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој сакаше веднаш да замине, но јас го попишманив.
2. (се попишмани) Се откаже од првобитната намера, план, се предомисли.
Примери:
Мислеше да ѝ се јави, но се попишмани и го затвори телефонот.
Изведенки
попишманува несв.
(се) попишмануваат