а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попита

(се) попитаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Пита, проси малку, кратко време.
Англиски: beg
Употреба: Ретко
Примери:
Тој седна пред влезот да попита некоја пара.
2. Проси девојка за мажење.
Употреба: Народна поезија
3. (се попита) се запраша
Англиски: ask
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК