а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попис

мн. пописи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5629
1. Попишување на население, добиток, предмети, имот заради регистрирање на нивниот број или количина.
Англиски: census Албански: regjistrim, evidentim
Употреба: Административен термин
Примери:
Попис на населението.
Се изврши попис на сиот имот во фирмата.
Беше извршен попис на добитокот.
2. Список, листа со податоци, добиено од попишување.
Англиски: list Албански: fletëregjistrim
Употреба: Преносно значење
Примери:
На пописот не се наоѓаше неговото име.