а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попие

попијат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Пие, отпие малку од нешто.
Англиски: drink Албански: pi pak
Примери:
Ќе појаде, ќе попие од виното и ќе си замине.
2. Испие се, до крај.
Англиски: drink out Албански: pi deri në fund
Примери:
Се дојале, се попиле.
3. Впие течност.
Албански: thith lëng
Примери:
Хартијата сето ќе го попие.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи