а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попивка

мн. попивки
Вид збор: Именка, женски род
1. Попивна хартија.
Англиски: blotting paper Албански: letër thithëse
2. попивач
Албански: thithës
Примери:
Попивки за мастило.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи