а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попече

попечат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Пече малку, кратко време.
Англиски: bake Албански: pjek pak
Примери:
Го попече лебот уште малку и го извади од фурната.
2. Изложи малку на сонце дел од телото.
Англиски: sunbathe Албански: rrezitem pak, banjë dielli
Примери:
Попечи го грбот уште малку, за да не се изгориш од сонцето.
3. (се попече) Се пече малку, кратко време или уште малку.
Англиски: bake Албански: piqet
Примери:
Лебот треба уште малку да се попече.
4. (се попече) Се сонча малку, кратко време.
Англиски: sunbathe Албански: bëj banjë dielli
Изведенки
1. попечува несв.
(се) попечуваат
2. попекува несв.
(се) попекуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи