а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попечали

попечалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Печали малку, кратко време.
Примери:
Замина туѓина да попечали некоја пара.
2. (се попечали) Се труди, работи малку, кратко време.