а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попашка

попашкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Гони, прогонува некого кратко време.
Англиски: chase
2. Додева некому, измачува, малтретира, нервира некого кратко време.
Англиски: annoy