а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попатен

попатни
Вид збор: Придавка
1. Што се наоѓа покрај пат.
Примери:
Попатна станица.
2. Што е случајно, што е од споредно значење.
Англиски: marginal
Примери:
Попатни забелешки.
Попатни разговори.
Изведенки
попатно прил.
случајно, споредно
Пример: Рече дека само онака, попатно наминала.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи