а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попарен

попарени
Вид збор: Придавка
1. Што е потурен со врела вода.
Англиски: scald Албански: përvëloj
2. За растение - измрзнато, уништено од слана.
Англиски: dried up Албански: e tharë, e shuar
Употреба: Ботаника
Примери:
Попарено цвеќе.
3. Уништен, напатен од нешто или од некого.
Англиски: devastated Албански: i shkretuar
Примери:
Сите беа попарени од страдање.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи