а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попадиче

мн. попадичиња
Вид збор: Именка, среден род
1. попадија, попадика
Употреба: Хипокористика
2. попадика
Латински: Tanacetum parthenium Англиски: feverfew
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи