а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поочовечи

поочовечат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Очовечи некого малку, во некоја мера.
Англиски: humanize Албански: njerëzoj pak
2. (се поочовечи) Се очовечи малку, во некоја мера.
Англиски: humanize Албански: njerëzoj pak
FlexiMac
 менување на македонски глаголи