а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пооцрни

пооцрнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да стане малку, динекаде поцрн.
Англиски: blacken Албански: nxij pak
Примери:
Направи да стане малку, донекаде поцрн.
2. Стане малку, делумно поцрн.
Англиски: blacken Албански: nxihem pak
Примери:
По неколку дена на сонце пооцрне во лицето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи