а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поотстрани

поотстранат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Отстрани малку, донекаде нешто.
Англиски: remove Албански: lëviz, zhvendos
Примери:
Подоцна тие ги поотстраниле тешкотиите во работата.
2. Отстрани, истера малку, донекаде некого.
Англиски: remove Албански: lëviz, zhvendos
Примери:
Тренерот ги поотстрани од натпреварот.
3. Одврати малку, донекаде некого од нешто или некој.
Англиски: alienate Албански: tjetërsoj, largoj
Примери:
Таа го поотстрани од другарите.
Изведенки
поотстранува несв.
поотстрануваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи