а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поотстапи

поотстапат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Отстапи, се помести малку, донекаде од местото.
Англиски: retreat Албански: tërhiqem, lëviz nga vendi
2. Отстапи, попушти малку, донекаде.
Англиски: yield Албански: bëj lëshim, lëshoj
Примери:
Тие не сакаа да поотстапат во спортот.
3. Отстапи малку, донекаде во своето мислење, убедување, одлука и сл.
Англиски: retract Албански: prapoj, lëshoj
Примери:
Не сакаше ни да помисли да поотстапи од својата одлука.
4. Намали, попушти малку, донекаде цена на нешто.
Англиски: give in Албански: lëshoj, zbres
Примери:
Тој мораше да поотстапи во цената за да ја продаде стоката.
Изведенки
поотстапува несв.
поотстапуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи