а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поотсее

поотсеат
Вид збор: Глагол, свршен
Отсее малку или уште малку.
Англиски: sow
Примери:
Поотсеа уште малку брашно на масата и продолжи да меси.
Изведенки
поотсева несв.
поотсеваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи