а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поотрезни

поотрезнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Отрезни малку, донекаде.
Англиски: sober Албански: çdeh, kthjellohem
Примери:
Јакото кафе го поотрезни.
2. се поотрезни) се отрезни
Англиски: sober Албански: çdeh, kthjellohem
Примери:
Дури утрото се поотрезни.
Изведенки
поотрезнува несв.
(се) поотрезнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи