а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поотпие

поотпијат
Вид збор: Глагол, свршен
Отпие уште малку од нешто.
Примери:
Момчето поотпи од чашата.
Изведенки
поотпива несв.
поотпиваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи