а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пооткочи

пооткочат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Откочи нешто малку, донекаде.
2. (се пооткочи) Се откочи малку, донекаде.
Изведенки
пооткочува несв.
(се) пооткочуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи