а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поостри

поострат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Остри малку, некое време.
Англиски: sharpen
Примери:
Ја поостри секирата и започна да цепи дрва.
2. Засили малку, до некој степен.
Англиски: intensify
Употреба: Преносно значење
Примери:
Со новиот закон ги поострија мерките за безбедност.
Изведенки
1. поострува несв.
пооструваат
2. поострување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи