а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поостриже

поострижат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Остриже малку или уште малку.
Англиски: shear
Примери:
Таа го советуваше дека е подобро да ја поостриже косата.
2. Остриже сѐ, сите до еден.
Англиски: shear
Примери:
Тој ги поострижа овците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи