а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поостари

поостарат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За човек - стане постар.
Англиски: grow old Албански: plaket
Примери:
Кога поостаре, слухот му ослабна.
2. За предмет - излезе од употреба, оветви, застари.
Англиски: age Албански: vjetrohet
Изведенки
поостарува несв.
поостаруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи