а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поосоли

поосолат
Вид збор: Глагол, свршен
Осоли малку или уште малку.
Англиски: salt
Примери:
Стави масло во салатата и ја поосоли.
Јадењево не е солено, треба да се поосоли.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи