а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поосмисли

поосмислат
Вид збор: Глагол, свршен
Осмисли донекаде, даде малку смисла на нешто.
Примери:
Тој треба да си го поосмисли слободното време.
Изведенки
поосмислува несв.
поосмислуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи