а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поосмели

(се) поосмелат
Вид збор: Глагол, свршен
Се осмели малку, донекаде.
Примери:
Едвај се поосмели да ја погледне.
Изведенки
поосмелува несв.
(се) поосмелуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи