а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поосиромаши

поосиромашат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некого донекаде сиромав.
Англиски: impoverish Албански: bëj të varfër, varfëroj
Примери:
Големите давачки го поосиромашија народот.
2. Стане донекаде сиромав.
Англиски: impoverish Албански: varfëroj
Примери:
Фирмата слабо работеше и тие поосиромашија последните години.
3. (се поосиромаши) Стане донекаде сиромав.
Англиски: impoverish Албански: varfëroj
FlexiMac
 менување на македонски глаголи