а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поосигури

поосигурат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Осигури донекаде нешто.
Англиски: secure Албански: siguroj
Примери:
Со постигнатите резултати тој го поосигури својот пласман.
2. (се поосигури) Се осигури донекаде.
Англиски: protect Албански: siguroj
Примери:
По потпишаниот договор тој се поосигури од измама.
3. (се поосигури) Се снабди, обезбеди донекаде.
Англиски: secure Албански: furnizoj, siguroj
Примери:
Есента се поосигурил со огрев.
4. (се поосигури) Се увери донекаде за нешто.
Англиски: insure Албански: sigurohem, vërtetohem
Примери:
По расправата тој се поосигури дека е во право.
Изведенки
поосигурува несв.
(се) поосигуруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК